کد خبر : 3137
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
بازدیدها: 587

افزایش بی سر و صدای سقف حقوق مدیران دولتی/شفاف سازی حداقلی درباره اسامی و تعداد مدیران حداکثربگیر

افزایش بی سر و صدای سقف حقوق مدیران دولتی/شفاف سازی حداقلی درباره اسامی و تعداد مدیران حداکثربگیر
بررسی دو سناریوی دولت و مجلس در خصوص افزایش حقوقها در سال ۹۸ نشان می‌دهد، حداکثر حقوق پرداختی به برخی مدیران دولتی از مرز ۲۰ میلیون تومان عبور کرده است.

از زمان تصویب قانون بودجه در مجلس دو سناریو مختلف برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۹۸ مطرح شده است. بر اساس سناریو مجلس،‌ حقوق همه کارمندان بایستی به اندازه ۴۰۰ هزار تومان افزایش  یابد این درحالی است که در سناریو دولت افزایش حقوقها به اندازه ۱۸ درصد خواهد بود.

بالاگرفتن اعتراضات به مصوبه دولت و بی توجهی به حکم قانون بودجه

در حال حاضر و بعد از پرداخت ۲ماه حقوق، اعتراض های قابل توجهی از سوی نمایندگان شاخص مجلس در خصوص عدم اجرای حکم قانون بودجه درباره نحوه افزایش حقوقها شنیده می‌شود.

لازم به یادآوری است، مرکز پژوهشهای مجلس درگزارشی در خصوص نحوه افزایش حقوقها در سال ۹۸ تاکید کرد، “با مصوبه ۳۱ فروردین ماه دولت یعنی تبدیل افزایش ۴۰۰ هزار تومانی به ضریب، عملا به مصوبه مجلس بی‌توجهی شده است.” در گزارش این مرکز همچنین آمده است  “به نظر میرسد دولت در تعریف و تعیین جایگاه ۴۰۰ هزار تومان،  در نظام حقوق و دستمزد کارکنان دچار ابهام شده و برای رفع آن مصلحت چنان دیده که این رقم ثابت را هم به ضریب تبدیل و با ضریب تا ۱۰ درصد مصوب مجلس جمع و از این طریق بند -ی- را اجرا کند. این شیوه عمل یعنی تبدیل رقم ثابت به ضریب علاوه بر اینکه موجب نقض آشکار مصوبه مجلس شده، براساس محاسبه‌های ارائه شده، باعث از بین رفتن هدف قانونگذار و تکرار چگونگی افزایش حقوقها در سنوات پیشین شده است.”

سقف و کف حقوقها در دو مصوبه چه تغییراتی خواهد داشت؟

گفتنی است، با مصوبه مجلس حداقل حقوق ۴۲ درصد افزایش خواهد یافت اما در مصوبه دولت حداقل حقوق ۳۵ درصد رشد می‌کند. همچنین با مصوبه دولت، حداکثر حقوق پس از کسر مالیات شاهد رشد ۱۶ درصدی و افزایش ۲٫۵ میلیون تومانی خواهد بود اما  با اعمال مصوبه مجلس، ۱٫۸ میلیون تومان و معادل ۱۱ درصد به حداکثر حقوق سال ۹۷ افزوده خواهد شد.

همانطور که اشاره شد، بر مبنای مصوبه دولت، حداکثربگیران در سال ۹۸ از افزایش ۱۶ درصدی بهره‌مند شده‌اند این در حالی است که با مصوبه مجلس این افزایش حدود ۱۱ درصد بوده است.

افزایش بی سر و صدای سقف حقوق مدیران دولتی

همچنین بررسی مصوبه دولت درباره افزایش حقوقها در سال ۹۸ نشان می‌دهد، در حالی که برخی مدیران با افزایش ۳ میلیون تومانی حقوق رو به رو‌ شده‌اند، سقف جدید حداکثر پرداختی از ۲۰ به ۲۳ میلون تومان افزایش خواهد یافت. به این ترتیب حداکثرحقوق از ۲۰ میلیون تومان در سال ۹۷ به ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در سال ۹۸ افزایش خواهد یافت. البته این میزان پرداختی بعد از کسر مالیات ۵ میلیون و۲۰۰ هزار تومانی به ۱۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تبدیل می‌شود.

به هر حال بررسی دو سناریو دولت و مجلس در خصوص افزایش حقوقها در سال ۹۸ نشان می‌دهد، حداکثر حقوق پرداختی به مدیران دولتی از مرز ۲۰ میلیون تومان عبور کرده است.

گفتنی است، دولت در بخشنامه ای به تاریخ ۳۱ فروردین ماه و بعد از مصوبه مجلس در قانون بودجه برای سه گروه، قضات و اعضای هیئت علمی (افزایش معادل ۱۸ درصد)، شاغلان دستگاههای اجرایی(افزایش ۱۸ درصد و حداقل افزایش ۴۴۰ هزار تومان) و همچنین برای مقامات، مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره، استانداران و… افزایش حقوقی معادل ۱۱٫۳ درصد را لحاظ کرده است.

البته سامانه حقوق و مزایا که بر اساس حکم ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه اجرای آن الزامی است  میتوانست به شفاف سازی در خصوص دریافتی مدیران کمک قابل توجهی کند این درحالی است که هنوز از وضعیت این سامانه و شفافیت مد نظر مجلس طبق مصوبه قانون برنامه ششم اطلاعی در دست نیست. در آخرین اقدام صورت گرفته، رئیس مجلس یکی  از نمایندگان را مامور کرد تا آخرین وضعیت اجرای این سامانه را پیگیری کند. به هر حال آنچه که مشخص است این اس که سازمان اداری و استخدامی بایستی وضعیت سامانه حقوق و مزایا و انتشار میزان دریافتی مدیران را مشخص کند، نکته‌ای که از سال ۹۶ تا کنون مغفول مانده است.

شفافیت حداقلی برای انتشار اسامی مدیران با حقوق بالای ۱۰ میلیون تومان

در حال حاضر شاید بحث اجرایی شدن این سامانه و انتشار آزادانه اطلاعات حدود ۳۰۰ هزار مدیر در کل کشور چالشهایی را در پی داشته باشد اما نکته مهم این است که مجلس میتواند بحث شفافیت حداقلی و انتشار اسامی و تعداد مدیران با حقوق ۱۰ میلیون تومان را در دستور کار قرار دهد.

جدول زیر که چندی پیش در رسانه‌ها منتشر شد نشان میدهد، سال ۹۷ حدود ۱۹ هزار نفر بالای ۱۰ میلیون تومان حقوق دریافت کرده‌اند.

منبع:تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.