کد خبر : 4905
تاریخ انتشار : یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۵
بازدیدها: 416

موافقت رئیس جمهور با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به آب‌شیرین‌کن‌ها/روحانی فردا خدمات دولت به روستاها را تشریح می‎کند

موافقت رئیس جمهور با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به آب‌شیرین‌کن‌ها/روحانی فردا خدمات دولت به روستاها را تشریح می‎کند
وزیر نیرو از تشریح اقدامات زیرساختی روستاهای کشور توسط رئیس جمهور طی فردا خبر داد و گفت: رئیس جمهور با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به آب‌شیرین‌کن‌ها به منظور تامین تجهیزات مورد نیاز آنها موافقت کرده است.

رضا اردکانیان وزیر نیرو در نشست خبری هفته دولت اظهار داشت: اواخر سال گذشته خدمت رئیس جمهور عرض کردم که با توجه به اقدامات حائز اهمیت دولت در بخش آب و برق روستاها یک برنامه در مقیاس ملی برگزار شده و این اقدامات برای مردم تشریح شود که با توجه به سیلاب‌های ابتدای سال جاری این مسئله به تاخیر افتاد و با یادآوری این موضوع به ایشان، رئیس جمهور دستور داد که علاوه بر وزارت نیرو دیگر اقدامات زیرساختی نیز در بخش روستاها برای مردم ارائه شود که مقرر شد فردا با حضور رئیس جمهور در سالن اجلاس سران تهران اقدامات دولت در بخش آب روستایی، برق روستایی، گازرسانی به روستاها، اقدامات بهداشتی و درمانی در روستاها، اقدامات ارتباطی و خدمات الکترونیک، راهسازی‌ها و خدمات زیرساختی مربوطه تشریح شود.

وی افزود: نزدیک به ۷ میلیون جمعیت روستایی از سال ۹۲ تاکنون از شبکه آب سالم و پایدار برخوردار شده‌اند که این جمعیت ۷ میلیونی در ۱۰ هزار ۲۰۰ روستای کشور ساکن هستند و تا پایان سال جاری یک هزار و ۱۲۴ روستای دیگر به شبکه آب شرب سالم و پایدار متصل می‌شوند و بنا داریم تا پایان دولت دوازدهم این جمعت برخوردار را به حدود ۱۰ میلیون نفر برسانیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه برنامه ریزی شده بود تا ۸ مگاوات کمبود تولید برق برای تابستان ۹۸ را با سه هزار مگاوات مدیریت مصرف و ۵ هزار مگاوات افزایش ظرفیت تولید جبران کنیم گفت: موفق شدیم از ۵ هزار مگاوات مورد نظر مجوعا سه هزار و ۲۵۱ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در ۱۵ واحد نیروگاهی در ۱۳ استان کشور به بهره برداری برسانیم که به این رقم باید افزایش ۵۶۴ مگاواتی از محل بهبود عملکرد نیروگاه ها را نیز اضافه کرد که با این وجود مجموع افزایش ظرفیت تولید به سه هزارو ۸۱۵ مگاوات می‌رسد.

ارکانیان افزود: موفق شدیم از محل مدیریت مصرف نیز به میزان سه هزار و ۸۷۴ مگاوات در زمان اوج بار تابستان صرفه جویی در مصرف برق حاصل کنیم که این موفقیت در شرایطی رخ داد که مجموع انرژی عرضه شده ما نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت و هیچ خاموشی نیز در تابستان سال جاری نداشتیم.

وی با اشاره به شکستن رکورد صادرات برق در تابستان سال جاری گفت: از ابتدای خرداد تا ۲۰ مرداد در مجموع دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق صادر کردیم که این موفقیت متأثر از مدیریت مصرف و افزایش ظرفیت تولید بود.

وزیر نیرو در خصوص مصوبه دولت درباره تعرفه برق مصرفی ماینرها گفت: طبق مصوبه هیئت وزیران تعرفه برق مصرفی ماینرها برابر متوسط تعرفه برق صادرات است که این رقم حدود ۷ سنت دلار امریکا است.

اردکانیان افزود: در ۱۰ سال گذشته به طور متوسط در هر تابستان نسبت به سال قبل با رشد ۵٫۲۲ درصدی در بار مصرفی برق مواجه بودیم اما در تابستان ۹۷ نسبت به سال قبل از آن این میزان رشد به سه درصد رسید و در تابستان امسال نسبت به تابستان ۹۷ میزان رشد بار به ۱ درصد رسید که بناب داریم این یک درصد را درسالهای آینده نیز حفظ کنیم.

وی با بیان اینکه در هفته دولت امسال ۷۳ طرح بزرگ آب و برق در ۲۸ استان کشور با اعتباری بالغ بر ۵ هزار و۴۰۰ میلیارد تومان افتتاح می کنیم گفت: تعداد طرحهایی که افتتاح می شوند با تعداد طرح هایی که کلنگ زنی خواهند شد به ۹۲ طرح با مجموع اعتبار ۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

وزیر نیرو ادامه داد:همچنین تا پایان سال جاری ۱۰ سد و مجموعه ۲۶ هزار و ۱۵ هکتار شبکه های آبیاری و زهکشی، سه هزار و ۲۲ مگاوات واحد نیروگاه حرارتی، ۲۷۸ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق تجدیدپذیر و ۱۱۲۴ روستا بهره مند از شبکه آب شرب سالم و پایدار پروژه هاییست که تکمیل و به بهره برداری خواهند رسید.

اردکانیان با اشاره به دسترسی های کشور به آبهای آزاد در شمال و جنوب گفت: با ارتقای فناوری نمک زدایی قیمت تمام شده تأمین آب از دریا به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته و امکان استفاده از این منبع را برای تأمین آب شرب باالخص در مناطق مرزی کهتثبیت جمعیت در‌آن مناطق اهمیت زیادی دارد خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: برنامه ای را برای تأمین میان مدت و بلند مدت آب شرب استانهای سیستان  و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی از دریای عمان در بخش مطالعات و بررسی ها آغاز کرده ایم اما به موازات آن این سه استان برنامه‌ها و طرح های مدیریت مصرف و سازگاری با کم آبی خود را تهیه کرده و به اجرا خواهند گذاشت.

وزیر نیرو تصریح کرد: در مجموع تأمین آب شرب ۱۷ استان کشور را با استفاده از یک نوار یکصد کیلومتری از جنوب کشور با بهره گیری از آب دریا در دستور کار داریم اما فعلا تمامی بخشهای این برنامه در دست مطالعه و بررسی است و مشخص نیست چه زمانی کلنگ اجرای این طرح برزمین می‌خورد؛ لازم است تأکید کنم که مطالعات و تخصیص ها تماما با رعایت مسائل زیست محیطی صورت می‌گیرد.

اردکانیان در پاسخ به سوالی در خصوص بازار آب گفت: فعلا شیوه نامه کار در زمینه بازار آب تهیه و صادر نشده اما بحث‌ روی آن فعلا بر روی آبهای زیرزمینی است.

وی با بیان اینکه در شش سال گذشته مجموع منابع دولتی و غیردولتی و بخش خصوصی حدود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان در صنعت برق سرمایه گذاری شده گفت: متوسط سالانه سرمایه گذاری در صنعت برق در ۶ سال اخیر به میزان ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده که اگر امروز شاهد پایداری شبکه برق هستیم مرهون استمرار سرمایه گذاری در این صنعت هستیم. و اکنون ۱۶ سال است که شبکه برق ایران گرفتار فروپاشی نشده است.

وزیر نیرو در خصوص میزان تلفات و هدررفت انرژی از شبکه برق کشور گفت: هدررفت انرژی ما در شبکه برق حدود ۱۰ درصد است که هدفگذاری کردیم این رقم تا پایان سال یک رقمی شود.

اردکانیان اذعان داشت: در حال حاضر ۵۹ شهر کشور با تنش آبی که از نظر سطح تنش سطح قرمز را دارد مواجه هستند یعنی نسبت به نیاز مصرف با کمبود منابع وکمبود تأمین آب مواجه هستند که برنامه هایی برای تکمیل خطوط مواسلاتی و انتقال آب و همینطور اصلاح مدیریت مصرف در این شهرها در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه برخی منابع آبی شهرها و روستاهای کشور با افت کیفیت مواجه شده‌اند گفت: برای نقاطی که منابع محدود بی کیفیت دارند با سرمایه گذاری بخش خصوصی و خرید تضمینی آب، از آب شیرین کن استفاده می‌کنیم که رئیس جمهور موافقت کردند برای نقاطی که پروژه های نمک زدایی داریم ارز مورد نیاز آب شیرین کن ها با ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی تأمین شود تا نیاز ارزی سرمایه گذاران برای تأمین تجهیزات مورد نیاز آب شیرین کن ها برطرف شود.

وزیر نیرو با اشاره به جلسه ای که اخیرا در حضور رئیس سازمان هواشناسی داشته گفت: در این جلسه گزارش رسمی که رئیس سازمان هواشناسی ارائه کرده حاکی از این است که نمی‌توانند پیش بینی بیش از سه ماه داشته باشند اما براساس پیش بینی سه ماه آینده سازمان هواشناسی، ما پاییز نرمالی در وضعیت بارشها داریم یعنی بارشهای کشور در پاییز پیش رو به میزان متوسط بارشهای ۳۰ ساله کشور است اما همین پیش بینی نیز ممکن است در آینده دستخوش تغییر شود و اگر این پیش بینی نیز درست باشد پیش بینی مجموع بارشهای کشور است و ممکن است در تمام نقاط شاهد بارشهای متوسط ۳۰ ساله نباشیم.

اردکانیان افزود به هرحال ما برنامه سازگاری با کم آبی را با جدیت دنبال می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آب گرفتگی برخی روستاها در استان خوزستان ناشی از افزایش تراز سد گتوند گفت: این مشکل برای چند واحد مسکونی و تعداد کمی از احشام به صورت بسیار محدود در دو روستا بوجود آمده که شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به عنوان دستگاه مسئول موظف به جبران خسارت و بررسی و رفع مسئله شده است.

وزیر نیرو در پاسخ به سوالی در خصوص اقداماتی که می‌بایست در بالا دست استان لرستان به منظور جلوگیری از تکرار خسارات مشابه خسارات سیلاب ۹۸ انجام شود، گفت: نیمی توانیم خاطرجمع باشیم که سیلابی با دوره بازگشت ۲۰۰ ساله که نمونه آن را در فروردین ۹۸ شاهد بودیم، تا ۲۰۰ سال آینده تکرار نشود و ممکن است حتی در فروردین ۹۹ یا سالهای بعد شاهد بروز سیلابی مشابه باشیم؛ در امور آب وزارت نیرو موظف شده‌اند تا با بازبینی روی منابع و مصارف در صورتی که طراحی و ساخت سازه جدیدی مورد نیاز است، این اتفاق بیفتد تا اگر سیلابهای شدیدی مشابه سیلاب فروردین ۹۸ داشتیم بتوانیم از شرایط بهره برداری کنیم نه اینکه خسارت ببینیم و در این زمینه لایحه ای برای مدیریت سیلاب به دولت دادیم که دربرگیرنده ضرورت بازبینی قوانین حفظ حریم و بستر رودخانه ها و مدیریت بهینه سیلاب است اما ما منتظر تصویب این لایحه نمانده ایم و از طرق مختلف با دریافت و تخصیص منابع بین استانها برای سرعت ددن به طرح های مهندسی رودخانه ها و اصلاح امور اقدام کرده ایم و درحال اجرای طرح های مختلفی در نقاط مختلف کشور هستیم.

وی خاطرنشان کرد: به زودی برنامه ای را برای سیلاب های احتمالی اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ به دولت ارائه می دهم./تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.