کد خبر : 8075
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۹
بازدیدها: 238

روحانی: ‌۲۵میلیون ایرانی از کرونا عبور کرده‌اند

روحانی: ‌۲۵میلیون ایرانی از کرونا عبور کرده‌اند
رئیس‌جمهور گفت: گزارش معاون وزارت بهداشت می‌گوید که ۲۵میلیون جمعیت ایرانی از کرونا عبور کرده‌اند و بقیه جمعیت حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا در ماه‌های آینده خواهند بود.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی اظهار داشت: چون شرایط ما در شرایطی است که هنوز دارو و واکسن قطعی برای مقابله با بیماری کرونا وجود ندارد و به ایمنی جامع نرسیدیم بنابراین راهی نداریم که دست به دست هم دهیم و زنجیره ابتلا را بتوانیم قطع کنیم تا بتوانیم شرایط را برای کشور و ساماندهی محیط بهداشتی و فعالیت‌های مورد نیاز کشور آماده کنیم.

وی با اشاره به گزارش وزارت بهداشت در خصوص وضعیت ابتلای مردم به کرونا گفت: تخمین ما بر این است که تاکنون ۲۵ میلیون ایرانی به این ویروس مبتلا شدند و قریب حدود ۱۴ هزار نفر هم عمرشان را در این مدت از دست داده‌اند. تعداد زیادی از افراد بستری بودند و در طول این ۱۵۰ روز آمده است که مجموعاً بیش از ۲۰۰ هزار نفر در بیمارستان‌ها بستری بودند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در این گزارش آمده است که ما باید این احتمال را بدهیم که ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر در معرض ابتلا خواهند بود. این گزارش را مبنا قرار دهیم که ۲۵ میلیون جمعیت از آن عبور کرده‌اند و بقیه جمعیت حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر در معرض ابتلا در ماه‌های آینده خواهند بود در همین گزارش پیش‌بینی شده است که تعداد بستری‌هایی که در آینده باید پیش‌بینی کنیم حدود دو برابر آن مقداری است که ما در طول ۱۵۰ روز شاهد آن بوده‌ایم.

روحانی تصریح کرد: خودمان را باید از نظر درمان و تخت‌های بیمارستانی آماده کنیم و با شرایط پیشِ‌رو مقابله کنیم. در این گزارش همچنین آمده است که از هر ۱۰۰۰ نفری که به این ویروس مبتلا می‌شوند ۵۰۰ نفر آنها علامتی ندارند و ممکن است متوجه هم نشوند که به این ویروس مبتلا شدند. حدود ۳۵۰ نفر علائم خفیف دارند و نیازی به بستری شدن ندارند اما ممکن است ۱۵۰ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر نیاز به بستری شدن داشته باشند بنابراین ما یک جمعیت چند ده میلیونی پیشِ‌رو داریم که میان هر هزار نفری که مبتلا می‌شوند ممکن است بیشتر از صد نفر نیاز به بستری شدن داشته باشند و خودمان را باید برای آن آماده کنیم.

رئیس‌جمهور با تأکید به این مطلب که “در برابر این بیماری باید «تاب‌آوری ملی» را افزایش دهیم”، گفت:‌ شهر سفید در وضعیت فعلی معنایی ندارد.

روحانی با یادآوری اینکه “ما تاکنون دو موج از این بیماری را شاهد بودیم”، ابراز کرد: موج اول در اسفند و فروردین بود که در اواخر فروردین نوعی آرامش نسبی برقرار شد و موج دوم نیز از اواخر خرداد آغاز شد و هنوز درگیر آن هستیم. مکان‌های شیوع این موج مشابه نبود و برخی استان‌ها درگیر موج اول و برخی دیگر در موج دوم با آن مواجه شدند.

وی گفت: قم و گیلان در رأس ابتلا در موج اول بودند؛ گزارش‌هایی داریم که احتمالاً انتشار ابتلا در کشور از قم و گیلان بوده و این به‌خاطر مسافرانی است که از ووهان وارد کشور شدند. در قم به‌علت روابط تجاری و در گیلان نیز جنبه ورزشی و دانشجویی داشته که این بیماری وارد کشور شده و بیماری گسترش یافته است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: موج اول این بیماری با غافلگیری توأم بود و بیماری وارد کشور شد و شاید تا روزی که ما متوجه شویم دو یا سه هفته طول کشیده باشد و بعد از مثبت شدن تست، این موضوع را اعلام کردیم.

روحانی ادامه داد: موج دوم عمدتاً به پایبندی مردم به آداب و سنن مربوط می‌شود. شروع موج دوم به این دلیل است که عروسی‌ها، عزاها و مهمانی‌ها و روابط اجتماعی وضع خاص خود را دارد و تعطیلات تابستان آداب و رسومی دارد و توجه کافی هم به این بیماری نشده است.

وی خاطرنشان کرد: طبق نموداری که آقای دکتر رئیسی ارائه کردند در بیماری‌های اپیدمیک که وقتی بیماری اوج می‌گیرد ترس عمومی افزایش می‌یابد و وقتی بیماری مقداری کنترل می‌شود، ترس‌ها از بیماری کاهش می‌یابد. بعد از اینکه ترس از بیماری کاهش یافت، مردم فعالیت‌ها و رفت‌وآمدهای خود را ادامه می‌دهند و بیماری دوباره اوج می‌گیرد. موج دوم به این خاطر است که ترس‌ها از بیماری ریخته شد و ترک آداب و رسومی که باید ترک می‌شد، صورت نگرفت. ما باید فعلاً و حداقل تا پایان سال این آداب و رسوم را کنار بگذاریم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: موضوع عجیبی در این بیماری که مشکلات را مضاعف کرده، بیماران بدون علامت است. ۵۰۰ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر بدون علامت هستند و این افرادِ بدونِ علامت مشکل ایجاد می‌کنند. چنین فردی می‌گوید “من سلامتم و مشکلی ندارم” و بیشترین انتشار ویروس توسط کسانی انجام می‌شود که علامت ندارند؛ این معضلی است که در این بیماری وجود دارد. مشکل دوم این است که ممکن است در کشورهای دیگر هم باشد و در کشور ما فشار خون بالا و چربی خون و دیگری بیماری‌های زمینه‌ای وجود دارد که کار ما را سخت‌تر می‌کند.

روحانی با اشاره به راه‌حل‌های موجود گفت: در این شرایط سه راه‌حل اساسی وجود دارد که وزارت بهداشت و درمان بر این راه‌حل‌ها تأکید می‌کند و همه ما باید بر این توصیه‌ها توجه کنیم؛ ساده‌ترین، مؤثرترین و کم‌هزینه‌ترینِ آن ماسک است. ماسک هم هزینه کمی دارد و آسان و راحت است و هم‌چنین عامل خوبی برای جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری است. باید کنار ماسک، فاصله اجتماعی را رعایت کنیم و جلوی اجتماعات را بگیریم و بهداشت فردی و خصوصاً شستن دست باید مدنظر باشد.

وی افزود: خوشبختانه هم وزارت بهداشت و هم شرکت‌های دانش‌بنیان برای داروهایی که می‌تواند در روند درمان این بیماری تأثیرگذار باشد تلاش خوبی کردند و ۵ دارو در در این زمینه در اختیار است و یک دارو نیز در هفته‌های پیشِ‌رو در اختیار ما قرار خواهد گرفت. در زمینه دارویی که می‌تواند تأثیرگذار باشد کار خوبی صورت گرفته است و از کسانی که در این زمینه تلاش کردند تشکر می‌کنیم و البته در زمینه واکسن نیز تلاش می‌کنند و امیدواریم به نتایج خوبی دست یابند.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در برخی کشورهای شرق آسیا می‌بینیم که این بیماری سریع‌تر کنترل شده و مشکلات کاهش یافته است؛ برخی کشورها تعداد مبتلایشان از چند صد هزار نفر هم تجاوز نکرده و علت این است که آنها تجربه گذشته را دارند. این کشورها در سال ۲۰۰۳ تجرب «سارس» داشتند و بعد از آن نیز آنفلوآنزای خوکی و مرغی را تجربه کردند و مردم‌شان به‌محض مواجهه، خودشان را آماده کردند و آمادگی کاملی در این کشورها وجود داشت، همچنین اطاعت خوب از دستورالعمل‌های پزشکی صورت گرفته است و مردم‌شان نیز صادقانه اعلام کردند که مبتلا شدند و کسی ابتلای خود را مخفی نکرده است.

روحانی ادامه داد: کسی که مبتلا می‌شود اگر صادقانه عمل نکند و به تعهدی که باید ۱۴ روز قرنطینه شود عمل نکند، برای خود  و جامعه مشکل‌ساز می‌شود.

وی هم‌چنین تصریح کرد: باید تاب‌آوری ملی و تاب‌آوری جامعه را در برابر این بیماری بالا بریم، به‌ویژه در بخش سلامت و اقتصاد. اولین بخشی که در زمینه اقتصادی برای ما اهمیت دارد موضوع تولید است. تولید باید افزایش یابد و کالای مورد نیاز مردم در دسترس آنان قرار بگیرد. اشتغال وابسته به تولید است و اگر تولید تعطیل شود، فرد بیکار می‌شود و زندگی‌اش متلاشی می‌شود. حدود ۱۵ میلیون نفر کارگر، کارفرما و فعال تولیدی داریم که جمعیتی حدود ۵۰ میلیون نفر با خانواده‌هایشان هستند. اول باید از اینها حفاظت شود و دستورالعمل‌های حفاطتی باید با شدت در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها اجرا شود و اگر دقیق عمل نکنیم تولید و زندگی مردم متوقف می‌شود.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: بخش بزرگی از تولید به شوینده‌ها، ماسک، کیت‌ها، دستگاه تنفسی و تجهیزات پزشکی مربوط می‌شود. خوشبختانه ما می‌توانیم همه این اقلام و همه داروهایی را که می‌تواند مؤثر باشد داخل کشور تولید کنیم و نیازمندی ما خیلی کم است و در اکثر موارد به خارج از کشور بی‌نیاز هستیم.

روحانی افزود: در بخش سلامت نیز به تاب‌آوری نیاز داریم؛ نیروی انسانی اولین قسمت از این بخش است. پرستار، بهیار، پزشک، متخصص و کادر درمانی ما دست به دست یکدیگر می‌دهند و جبهه دفاع سلامت را به وجود می‌آورند، اهمیت زیادی دارند. باید به‌تعداد کافی نیروی انسانی داشته باشیم و نیروی انسانی ما باید به‌موقع استراحت کند و اگر ۵ روز مداوم کار کند و استراحت نداشته باشد، اذیت می‌شود. انگیزه کادر درمانی ما بالاست.

وی با تأکید به اینکه “کادر درمانی ما انگیزه بالایی دارند”، گفت: اول باید خود کادر پزشکی سالم بماند و باید برای اینکه سلامت باشند همه امکانات برایشان فراهم شود و مواد ضدعفونی و ماسک و گان لازم باید در اختیارشان قرار بگیرد. وزارت بهداشت ما بار سنگینی بر دوش دارد تا سلامت این کادر درمانی حفظ شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: نکته بعدی مسائل مالی است و ما باید نیازمندی‌های کادر درمانی را برای خریدهای داخلی و خارجی و حقوق و کارانه‌شان تأمین کنیم تا زندگی این عزیزان بچرخد.

روحانی گفت: بیماری‌ای که با آن مواجه هستیم بیماری‌ای همه‌گیر و عالم‌گیر است؛ اگر یک بیماری و یا حادثه‌ای برای یک شهر رخ دهد، سایر شهرها و اگر بیماری و یا حادثه برای یک کشور رخ دهد، سایر کشورها  به کمک می‌آیند؛ امروز همه استان‌های ما درگیر هستند و این‌که ما می‌گوییم برخی مناطق در وضعیت سفید هستند به این معنا نیست که کرونا در آن‌جا وجود ندارد، بلکه آن‌جا هم درگیر هستند، الآن همه کشورها درگیر این بیماری هستند و ما باید روی پای خود بایستیم. قدرت ما مخصوصاً در بخش سلامت و اقتصادی باید به‌گونه‌ای باشد که روی پای خود بایستیم. زمانی بود که کسی به ما ماسک و سی‌تی‌اسکن نمی‌داد؛ ما از کشوری برای احتیاط مقادیری گندم خریداری کرده بودیم ولی تا موضوع کرونا پیش آمد، آنها گفتند مقداری به تأخیر بیفتد و تا امروز هم به تأخیر انداخته‌اند، نه اینکه به واردات گندم نیازی داشته باشیم و امسال و سال هم به واردات نیازی نداریم و این برای احتیاط بود.

وی تصریح کرد: یکی از نکات خیلی مهم اخلاق در کرونا است. اگر به‌موقع دنبال تست، مراقبه و عمل به دستورالعمل‌ها نباشیم، دچار مشکل خواهیم شد. باید به اخلاق در این زمینه توجه کنیم.

رئیس‌جمهور در پایان با تأکید بر اینکه “نباید در جامعه اضطراب به وجود بیاوریم”، خاطرنشان کرد: هم‌چنین نباید احساس مقهور بودن داشته باشیم، ما در برابر این بیماری پیروز خواهیم شد و این ممکن است زمان‌بر ویا سخت باشد ولی در نهایت پیروز خواهیم شد. از روان‌شناسان و نخبگان می‌خواهم که برای آرامش مردم کمک کنند و دست به دست هم دهیم تا بتوانیم به‌خوبی از این بیماری عبور کنیم./تسنیم

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.