نخستین تصاویر با وضوح بالا از "ایستگاه فضایی چین" منتشر شد

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم پایگاه خبری ارز پرس؛ چین روز سه‌شنبه در قالب یک کنفرانس مطبوعاتی در منطقه اداری ویژه هنگ‌کنگ از نخستین تصاویر (سه تصویر) با وضوح بالا از ایستگاه فضایی چین رونمایی کرد.

این تصاویر توسط خدمه مأموریت Shenzhou-16 هنگامی که فضاپیمای آنها قبل از بازگشت خدمه به زمین در اطراف ایستگاه فضایی پرواز می‌کرد، ثبت شد. آنها نخستین تصاویر از پیکربندی کامل ایستگاه فضایی چین را ثبت کردند.

"جینگ هایپنگ، ژو یانگژو و گی هایچائو" فضانوردان مأموریت Shenzhou-16 چین در 31 اکتبر پس از یک مأموریت 154 روزه در ایستگاه فضایی این کشور، به سلامت به زمین بازگشتند. در حال حاضر خدمه مأموریت Shenzhou-17 در ایستگاه فضایی مستقر شدند.

ایستگاه فضایی چین ,

ایستگاه فضایی چین ,

ایستگاه فضایی چین ,

ایستگاه فضایی مدولار بزرگ چین یا ایستگاه فضایی تیانگونگ به اختصار (CSS) یک ایستگاه فضایی است که در مدار نزدیک زمین بین 340 تا 450 کیلومتری سطح زمین قرار دارد. ایستگاه فضایی چین تقریباً یک پنجم جرم ایستگاه فضایی بین‌المللی و تقریباً به اندازهٔ ایستگاه فضایی میر روسی خارج شده خواهد بود.

انتظار می‌رود جرم ایستگاه فضایی چینی بین 80 تا 100 تن (180٬000 تا 220٬000 lb) باشد. عملیات از مرکز کنترل پرواز هوافضای پکن در چین کنترل خواهد شد. تاریخ راه‌اندازی ماژول اصلی، Tianhe ("هارمونی آسمان‌ها") 29 آوریل 2021 بوده‌ است.

CSS یک ایستگاه فضایی مدولار نسل سوم خواهد بود. ایستگاه‌های فضایی نسل اول، مانند سالیوت اولیه، آلماز و اسکای‌لاب، ایستگاه‌های تک قطعه‌ای بودند و برای تأمین مجدد طراحی نشده‌بودند. ایستگاه‌های نسل دوم سالیوت 6 و 7 و تیانگونگ 1 و 2 برای تأمین مجدد وسط مأموریت طراحی شده‌اند. ایستگاه‌های نسل سوم مانند میر، ایستگاه فضایی بین‌المللی و CSS ایستگاه‌های فضایی مدولار هستند که از مدارهای جداگانه پرتاب شده روی مدار جمع می‌شوند. روش‌های طراحی مدولار می‌توانند قابلیت اطمینان را تا حد زیادی بهبود بخشند، هزینه‌ها را کاهش دهند، چرخه توسعه را کوتاه کنند و نیازهای متنوع کار را برآورده کنند.

ایستگاه فضایی چین با ساخت ماژول هسته در مرکز به صورت T شکل شده است و این ایستگاه می‌تواند با بیش از 100 متر مکعب فضا برای زندگی و کار، شش برابر بزرگتر از آزمایشگاه فضایی Tiangong-2  را در خود جای دهد. در ایستگاه فضایی چین شش منطقه برای فضانوردان از جمله کار، خواب،‌ سرویس بهداشتی، ناهارخوری، مراقبت‌های بهداشتی و ورزش در نظر گرفته شده است.

در ایستگاه، سه اتاق جداگانه و یک توالت وجود دارد که به سه فضانورد امکان زندگی و اقامت طولانی مدت را می‌دهد. قسمت ناهارخوری دارای یک میز ناهارخوری جمع‌شونده و تجهیزات برای گرم کردن یا سرد نگه‌داشتن غذا و همچنین تامین آب آشامیدنی است  و در قسمت ورزش نیز مجهز به دستگاه تردمیل و دوچرخه فضایی است.

 این ایستگاه دارای سیستم پشتیبانی برای تولید مجدد اکسیژن و دفع دی‌اکسید‌کربن و گازهای خطرناک و همچنین بازیافت آب است که این امر میزان بار کالاهای مصرفی ارسال‌شده به فضا را کاهش می‌دهد و باعث طولانی‌شدن اقامت فضانوردان در ایستگاه فضایی می‌شود؛ تهویه مطبوع، رطوبت و دمای کار تجهیزات در محدوده مناسب قرار دارد و همچنین فضانوردان می‌توانند در اینترنت گشت و گذار کنند که برای این کار شبکه‌هایی با حداکثر سرعت 10 گیگابیت در ثانیه در دسترس آنها قرار خواهد داشت.

ایستگاه فضایی چین , ایستگاه فضایی چین , ایستگاه فضایی چین , ایستگاه فضایی چین ,

انتهای پیام/

منبع : تسنیم
برچسب ها :

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.