چین نخستین "اینترنت ماهواره‌ای" مدار بالا را تکمیل کرد

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم پایگاه خبری ارز پرس، چین راه‌اندازی اولیه نخستین اینترنت ماهواره‌ای مدار بالای خود را تکمیل کرده که انتظار می‌رود تا پایان دوره چهاردهم برنامه پنج ساله (2021-2025) این کشور سرعت از 500 گیگابیت بر ثانیه فراتر رود.

به گفته شرکت ارتباطات ماهواره‌ای چین، یکی از شرکت‌های چینی (SatNet) با ماهواره‌های پرتوان، شبکه پرسرعت و خدمات دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای را برای صنایع و کاربردهایی مانند هوانوردی، ناوبری، اورژانس، انرژی و جنگل‌داری و ... ارائه خواهند کرد.

این شرکت چینی که تحت حمایت دولت پکن قرار دارد قصد دارد شبکه‌ای از 13 هزار ماهواره را در فضا فعال کند.

به دنبال پرتاب گروهی از ماهواره‌های ارتباطی پرتوان، از جمله ChinaSat 16، ChinaSat 19 و ChinaSat 26، اینترنت ماهواره‌ای مدار بالا به طور کامل کل قلمرو چین و مناطق کلیدی را پوشش می‌دهد.

این ماهواره‌ها دارای پهنای باند وسیع و سرعت انتقال سریع هستند که دانلود ویدیو و تماس‌های ویدیویی را تسهیل می‌کند.

براساس اطلاعاتی که به اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)  چین ارسال شده، SatNet می‌خواهد دو منظومه ماهواره‌ای بسازد و طیف‌های 37.5 تا 42.5 گیگاهرتز فضا به زمین و 47.2 تا 51.4 گیگاهرتز زمین به فضا را پوشش دهد.

این 13 هزار ماهواره قرار است شبکه‌ای موسوم به Guo Wang را بسازند. طبق اعلام منابع مختلف، ساخت این منظومه ماهواره بخشی از تلاش بزرگ‌تر چین برای ایجاد جایگاه خود در بازار اینترنت‌های ماهواره‌ای است. طبق گزارش Grand Viewo Research، این بازار در سال 2022 ارزشی معادل 8.23 میلیارد دلار و در سال 2030 ارزشی معادل 22.57 میلیارد دلار پیدا خواهد کرد.

تعداد کاربران اینترنت ماهواره‌ای هم از 43 میلیون در سال 2020 به 110 میلیون در سال 2030 خواهد رسید. دولت چین در سال 2014 فضای بازار اینترنت ماهواره‌ای را برای سرمایه‌گذاری‌های خصوصی باز کرد و تاکنون بیش از 20 پروژه در این زمینه مشغول به کارند. با نگاه به پروژه‌های اخیر چین، مشاهده می‌کنیم که این کشور قصد دارد حضور پررنگ‌تری در صنعت فضایی داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم
برچسب ها :

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.