"ماه‌نورد آمریکایی" روی ماه چپ کرد

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم پایگاه خبری ارز پرس، ماه‌نورد اودیسیوس متعلق به شرکت اینتویتیو مشینز در روز 15 فوریه بر فراز یک موشک فالکون 9 متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس پرتاب شد و قراربود که شش تجهیزات علمی متعلق به ناسا و شش محموله خصوصی را به ماه ببرد. اودیسیوس شش روز بعد به مدار ماه رسید و عصر روز 22 فوریه در فاصله 300 کیلومتری از قطب جنوب ماه فرود آمد اما اکنون به نظر می‌رسد که این فرود موفقیت‌آمیز نبوده است.

شرکت اینتویتیو مشینز اعلام کرده است که اگرچه گروه هنوز در حال تحلیل داده‌ها هستند اما کاملاً واضح است که اودیسیوس به طور عمودی همان طور که در نظر گرفته شده بود، فرود نیامده است. اودیسیوس قرار بود با سرعت حدود 3.2 کیلومتر در ساعت در جهت عمودی و صفر مایل در ساعت در جهت افقی حرکت کند اما داده‌ها نشان می‌دهند که در واقع با سرعت 10 کیلومتر در ساعت در جهت عمودی و 3.2 کیلومتر در ساعت در جهت افقی حرکت کرده است.

بر اساس یک نظریه ممکن است در حالی که اودیسیوس با آن سرعت‌ها پایین آمده، یکی از پایه‌های مخصوص فرود آن در شکاف یا بخش دیگری از زمین ماه گرفتار شده باشد. در نتیجه، ممکن است ترمز فرود شکسته شده و ماه‌نورد به آرامی واژگون شده باشد.

با این وجود به نظر می‌رسد که ماه‌نورد همچنان شاکله خود را حفظ کرده و احتمال ادامه مأموریت وجود دارد.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم
برچسب ها :

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.