"سگ‌های گله و تخریب زیستگاه" مهم‌ترین تهدیدات "کاراکال"

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری ارز پرس، یکی از ارزشمندترین گونه‌های گربه‌سانی که در کشور ما زندگی می‌کند، "کاراکال" است؛ کاراکال یک گونه تقریباً وحشی است که اندازه متوسطی دارد و کمی از یوزپلنگ کوچکتر اما سایر گربه‌های وحشی مانند گربه پالاس و گربه شنی و ... بزرگتر است. این گونه در آسیا و آفریقا یافت می‌شود اما در کشور ما زیستگاه آن در کویرهای مرکزی است.

در رابطه با این جانور ارزشمند، مهدی زارع خورمیزی؛ کارشناس حیات وحش به ارز پرس گفت: کاراکال بین 8 تا 18 کیلوگرم وزن دارد و بین 15 تا 20 سال عمر می‌کند. بدن این جانور بر خلاف یوز و یا پلنگ بدون خط و کاملاً یک دست است. کاراکال دارای گوش‌های بزرگ مثلثی است که روی آن گوش‌ها یک دسته مو است. ساختار گوش و ساختار بدن آن باعث شده تا با شرایط بیابانی کاملاً سازگاری پیدا کند.

وی ادامه داد: پرش‌های عمودی کاراکال به 4 متر می‌رسد و از همین طریق می‌تواند پرندگان را شکار کند. تغذیه آن از پرندگان و جوندگان است و رنگ آن نیز زرد یا نخودی رنگ است.

این کارشناس حیات وحش در رابطه با تهدیدات کاراکال توضیح داد: سگ‌های گله و همچنین تخریب زیستگاه از جمله جاده‌ها و معادن اصلی‌ترین تهدیدات این گونه در کویرهای مرکزی ایران هستند. همچنین ناگاهی که در خصوص این گونه وجود دارد باعث می‌شود تا شاید برخی از مزرعه‌داران و دامداران فکر می‌کنند که این حیوان می‌توانند به آنها آسیب بزنند و لذا به آن آسیب برسانند اما به هیچ وجه چنین چیزی نیست و این جاندار از طریق حذف جوندگان نقش مهمی در اکوسیستم دارد و کمک بزرگی به انسان‌ها و به ویژه بخش کشاورزی و باغداری می‌کند.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم
برچسب ها :

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.