سهم ۲۵ درصدی مناطق آزاد از رشد اقتصادی کشور

به گزارش ارز پرس، حجت الله عبدالملکی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: ۱۰ درصد شاخصه اقتصادی در مناطق آزاد شکل می‌گیرد. در مجموع ۲۵۰۰ شرکت بزرگ در ۴۸ منطقه آزاد فعال هستند؛ مناطق آزاد مولود جمهوری اسلامی ایران بوده و در دولت سیزدهم نیز، این مناطق با رویکرد اقتصاد مقاومتی در مدار فعالیت قوی قرار گرفته است.

وی همچنین از فعالیت ۱۰۰ کارآفرین در مناطق آزاد کشور خبر داد و گفت: یک سوم صادرات غیرنفتی در مبدا این مناطق و همچنین ۸۰ درصد ترانزیت و حمل و نقل از این درگاه اتفاق می‌افتد.

نماینده ویژه رئیس جمهور، سال پیش رو را سالی کلیدی و مهم عنوان کرد و گفت: تمرکز بر شاخصه سرمایه گذاری و صادرات در مناطق آزاد را سرلوحه قرار دادیم و به دنبال تسهیل تولید، افزایش صادرات، انتقال فناوری، تأمین نیاز اساسی کشور و تأمین مالی از سرمایه گذاران خارج از کشور هستیم و افزایش تولید و سرمایه گذاری و ارزآوری به واسطه افزایش صادرات را جز اولویت‌های مناطق آزاد است.

عبدالملکی، شعار ایران بهشت سرمایه گذاری را یک عنوان علمی دانست و گفت: مناطق آزاد دارای پنج ویژگی شامل پایین بودن هزینه تولید، توسعه یافتگی زیرساخت‌ها، دسترسی خوب به بازارها، تخفیف مالیاتی و گمرکی و سهولت کسب و کار است که کار را برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی مهیاتر ساخته است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: سهولت کسب و کار موجود در مناطق، کمک کننده به فعال اقتصادی است که به شرط معرفی درست از زمینه‌های سرمایه گذاری می‌توان شاهد جذب حجم بالای سرمایه گذاری در مناطق بود.

وی مناطق آزاد را جز مقاصد جذب سرمایه گذاری دانست و گفت: سرمایه گذارانی که به دنبال خروج پول‌های خود از کشور بودند، جذب سرمایه گذاری در این مناطق شدند. همچنین ایرانیان خارج از کشور نیز رغبت بالایی به سرمایه گذاری در این مناطق دارند.

عبدالملکی در ادامه همچنین بر مزیت‌های صادراتی کالاهای ایرانی تاکید کرد و گفت: کالای ایرانی دارای هزینه تولید و قیمت تمام شده پایین است و عمده کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌کنیم، به لحاظ قیمت مناسب است. اغلب واحدهای تولیدی با فناوری روز در حال کار کردن هستند.

مشاور رئیس جمهور تاکید کرد: ناشناخته بودن کالای ایرانی در خارج از کشور را سبب رغبت پایین تجار خارجی است و گمرکات و مناطق آزاد باید برای افزایش صادرات، کمک کننده واحدهای تولیدی باشند.

آخرین خبر ها

پربیننده ترین ها

دوستان ما

گزارش تخلف

همه خبرهای سایت از منابع معتبر تهیه و منتشر می‌شود. در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.